naše škola

menu

úvodní stránka
historie školy
současnost školy
kontakty
zaměstnanci
dokumenty
organizace šk. roku
kalendář akcí
školní družina
škola očima dětí
KMD
LVK - hory
školní poradenské pracoviště
žákovská samospráva
inkluzivní vzdělávání
a asistence
fotogalerie
napsali o nás
zájmová činnost
soutěže a úspěchy
projekty
rada školy
unie rodičů
perličky
sportoviště při ZŠ
Město Trhový Štěpánov
registr oznámení
napište nám
autor stránek
 

fotogalerie - 2010/2011


MASOPUST V TRHOVÉM ŠTĚPÁNOVĚ

Jakýmsi předělem mezi zimním časem a časem probouzející se přírody je masopustní období. Není každý rok stejně dlouhé. Jeho délka se určuje podle Velikonoc. Začíná vždy po 6. lednu (Tři králové) a končí v úterý před Popeleční středou. Masopust, především několik posledních dní tohoto období, byl pro lidi v minulosti dobou velkého hodování, během kterého bylo potřeba se pořádně najíst, protože pak následoval čtyřicetidenní půst. Popeleční středou totiž začíná postní období před Velikonocemi. Vyvrcholením masopustu je maškarní zábava, která probíhá obvykle na masopustní úterý, tedy den před Popeleční středou. Dnes se slovem masopust (nebo karneval) označuje také toto masopustní veselí. V mnoha českých obcích je součástí těchto oslav průvod masek, který obchází s muzikou město nebo vesnici.
V Trhovém Štěpánově se masopust konal z organizačních důvodů o něco později v sobotu 19. března. Jeho organizace se ujala TJ Sokol Trhový Štěpánov. Největší podíl na jeho zajištění měla paní Jaroslava Špirková ze školní družiny, která již ve škole podobnou akci s dětmi z družiny podnikla. A právě mnoho dětí ze školy se také připojilo. Účastníci průvodu si nejprve vyžádali povolení k masopustní zábavě od pana starosty na Městském úřadě a poté již mohl projít centrem města průvod masek. Mezi maskami nechyběli medvěd, kobyla, cikánka, smrtka, ženich, nevěsta a mnoho dalších. Průvod se zastavil u několika stavení a především děti v maskách přednesly krátké básničky. Nechyběl ani tanec medvěda s paní mámou z domu. Odměnou pro postavy v maskách bylo něco dobrého na zub.
Odpoledne se účastníci masopustního průvodu sešli v maskách v místní sokolovně, kde se konal karneval určený především pro děti. 
Masopustní zábava spojená s dětským karnevalem proběhla v Trhovém Štěpánově letos poprvé a mohla by se stát novou zajímavou tradicí. 
 

úřední e-deska

Projekt MODERNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

EU peníze školám

Cool pedagog

jídelní lístek

jídelní lístek

60 LET ZŠ TŠ

práce žáků

videa

fotografie 2007-2018

školní rok 2017/2018

školní rok 2016/2017

školní rok 2015/2016

školní rok 2014/2015

školní rok 2013/2014

školní rok 2012/2013


školní rok 2011/2012


školní rok 2010/2011

školní rok 2009/2010

školní rok 2008/2009
Výlet 1.+2.tř. Jihlava
školní rok 2007/2008
projekty