fotogalerie - 2010/2011

MASOPUST V TRHOVÉM ŠTĚPÁNOVĚ

Jakýmsi předělem mezi zimním časem a časem probouzející se přírody je masopustní období. Není každý rok stejně dlouhé. Jeho délka se určuje podle Velikonoc. Začíná vždy po 6. lednu (Tři králové) a končí v úterý před Popeleční středou. Masopust, především několik posledních dní tohoto období, byl pro lidi v minulosti dobou velkého hodování, během kterého bylo potřeba se pořádně najíst, protože pak následoval čtyřicetidenní půst. Popeleční středou totiž začíná postní období před Velikonocemi. Vyvrcholením masopustu je maškarní zábava, která probíhá obvykle na masopustní úterý, tedy den před Popeleční středou. Dnes se slovem masopust (nebo karneval) označuje také toto masopustní veselí. V mnoha českých obcích je součástí těchto oslav průvod masek, který obchází s muzikou město nebo vesnici.
V Trhovém Štěpánově se masopust konal z organizačních důvodů o něco později v sobotu 19. března. Jeho organizace se ujala TJ Sokol Trhový Štěpánov. Největší podíl na jeho zajištění měla paní Jaroslava Špirková ze školní družiny, která již ve škole podobnou akci s dětmi z družiny podnikla. A právě mnoho dětí ze školy se také připojilo. Účastníci průvodu si nejprve vyžádali povolení k masopustní zábavě od pana starosty na Městském úřadě a poté již mohl projít centrem města průvod masek. Mezi maskami nechyběli medvěd, kobyla, cikánka, smrtka, ženich, nevěsta a mnoho dalších. Průvod se zastavil u několika stavení a především děti v maskách přednesly krátké básničky. Nechyběl ani tanec medvěda s paní mámou z domu. Odměnou pro postavy v maskách bylo něco dobrého na zub.
Odpoledne se účastníci masopustního průvodu sešli v maskách v místní sokolovně, kde se konal karneval určený především pro děti.
Masopustní zábava spojená s dětským karnevalem proběhla v Trhovém Štěpánově letos poprvé a mohla by se stát novou zajímavou tradicí.