naše škola

menu

úvodní stránka
historie školy
současnost školy
kontakty
zaměstnanci
dokumenty
organizace šk. roku
kalendář akcí
školní družina
škola očima dětí
KMD
LVK - hory
školní poradenské pracoviště
žákovská samospráva
inkluzivní vzdělávání
a asistence
fotogalerie
napsali o nás
zájmová činnost
soutěže a úspěchy
projekty
rada školy
unie rodičů
perličky
sportoviště při ZŠ
Město Trhový Štěpánov
registr oznámení
napište nám
autor stránek
 

fotogalerie - 2011/2012


VÁNOČNÍ ZVONĚNÍ A VÁNOČNÍ TRHY

Vánoční trhy se v Trhovém Štěpánově konají tradičně poslední sobotu před vánočními svátky. Letos to bylo 17. prosince. Jako každý rok je svým vystoupením zpestřily děti ze základní školy, které si pod vedením p. uč. P. Dymáka a pí. uč. P. Krucké připravily několik vánočních písní. Nacvičené koledy s úspěchem předvedly krátce po poledni na štěpánovském náměstí. Mezi vystupujícími byli žáci ze 4. třídy (Andrea Čermáková, Barbora Doubová, Kristýna Kulíčková, Adéla Vilímovská), ze 7. třídy (Kristýna Šmolíková) a z 8. třídy (Kateřina Boušková, Dana Brožová, Kateřina Čermáková, Markéta Drážková, Petr Dušek, Filip Hlaváček, Jakub Svoboda). Děvčata K. Boušková, A. Čermáková a K. Čermáková hrála na flétnu, A. Vilímovská na akordeon a P. Dušek doprovázel na klávesy. Zpívání koled předcházel průvod se zvonečky, který směřoval od školy na náměstí. Mezi prodejci na Vánočních trzích nechyběla jako obvykle ani Unie rodičů. Na jejich stáncích si návštěvníci trhů mohli zakoupit vánoční předměty a vánoční cukroví a perníčky, které vyráběli rodiče s dětmi během Mikulášského turnaje 3. prosince. O prodej se zde starali následující žáci: Jakub Bleha, Kateřina Boušková, Kateřina Čermáková, Filip Hlaváček, Milan Kořínek, Martina Kudynová, Martina Nováková, Jakub Svoboda a Kristýna Šmolíková.

Zastavme se …
Stalo se již hezkou tradicí, že se v předvánočním čase sejdou rodiče, prarodiče a jejich potomci v sokolovně, aby se v předvánočním shonu zastavili a nechali na sebe dýchnout atmosféru nejkrásnějších svátků v roce. Mikuláš v té době klepe na dveře, a proto bylo toto setkání nazváno mikulášským a spojeno s turnajem ve stolních hrách. Mikulášský turnaj tradičně pořádala Unie rodičů se Sokolem TŠ 3. 12. 2011.
A tak se sokolovnou rozezněly koledy, zdobil se stromeček, malovaly se perníčky i obličejíčky, vyráběly se různé vánoční dekorace (svícny, věnečky, obrázky, ozdobičky...). 
Bytosti pekelné i nebeské lákaly děti ke změření sil v pexesu, piškvorkách, šachách, nechyběly ani čertovy obrázky – karty, kostky a ani u „človrda“ se soutěžící nezlobili… Ani nemohli, protože čert nikdy nespí a byl připraven zlobivce odnést do pekla. Jeden tak málem skončil…
Čas ubíhal v krásné náladě a vysílení závodníci i zdobílci zasedli ke společnému stolu a pochutnali si na gulášovce, bramboračce či hříšných hranolkách a párku v rohlíku. Všichni soutěžící byli odměněni medailemi a drobnými cenami. Na „bedně vítězů“ určitě nejčastěji stál Vojta Brož – nejspíše mu budeme příště muset dát nějaký handicap (jako dostihovým koním), neboť by mohl propadnout hazardním hrám.
Trošku nás mrzí jen jedna věc, a to účast. Děti se zúčastnily – jako každoročně, ale přes apel Unie rodičů a školy, aby i rodiče přiložili ruku k dílu a mohlo se vyrobit více dekorací pro trhy, účast dospělých rozhodně nelze nazvat úspěšnou. A tak až několik obětavých maminek to stejně jako v minulých letech zachraňovali lidé, kteří děti nemají nebo už mají děti dávno odrostlé a nezajímá je, kolik že jim někdo přispěje na lyžařský výcvik nebo školní potřeby. Zkusme se zamyslet, zda bychom si opravdu na naše děti nemohli v tom předvánočním shonu najít trochu času a zajít na akci, z níž pak děti mají radost i užitek. Vlastně nejen děti. Jistě se najde hodně šikovných a tvořivých maminek či babiček, jejichž pomoc bychom uvítali. Chápeme, že času je málo, ale i všichni zúčastnění chodí do práce a čas nemají, prostě si ho udělali. Tak snad příště…
17. 12. 2011 opět spojily síly Sokol TŠ, Unie rodičů a ZŠ, aby výše zmíněné výrobky z Mikulášského turnaje nabídly k prodeji na Vánočních trzích. Dívky 6. a 7. třídy upekly pizza závin, ozdobily vánoční košíčky a připravily zákusek zasněžená louka, který byl letos jedinou zasněženou loukou v dalekém okolí. Kdo měl chuť na něco vydatnějšího, mohl se občerstvit u sousedního stánku smaženým kapříkem, řízečkem či vyhlášenou gulášovou a dršťkovou polévkou. Malí prodavači nabízeli své zboží s velkou vervou jako zkušení trhovci a radovali se z každého prodaného kousku. Děkujeme tímto návštěvníkům vánočních trhů, kteří se rozhodli vzdorovat větru, dešti a stánek dětí navštívili, něco malého zakoupili a tím školu podpořili. Jen tak děti vidí, že jejich snažení má smysl.
                                                                                                                               Hana Pokorná


 

úřední e-deska

Projekt MODERNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

EU peníze školám

Cool pedagog

jídelní lístek

jídelní lístek

60 LET ZŠ TŠ

práce žáků

videa

fotografie 2007-2018

školní rok 2017/2018

školní rok 2016/2017

školní rok 2015/2016

školní rok 2014/2015

školní rok 2013/2014

školní rok 2012/2013


školní rok 2011/2012


školní rok 2010/2011

školní rok 2009/2010

školní rok 2008/2009
Výlet 1.+2.tř. Jihlava
školní rok 2007/2008
projekty