naše škola

menu

úvodní stránka
historie školy
současnost školy
kontakty
zaměstnanci
dokumenty
organizace šk. roku
kalendář akcí
školní družina
škola očima dětí
KMD
LVK - hory
školní poradenské pracoviště
žákovská samospráva
inkluzivní vzdělávání
a asistence
fotogalerie
napsali o nás
zájmová činnost
soutěže a úspěchy
projekty
rada školy
unie rodičů
perličky
sportoviště při ZŠ
Město Trhový Štěpánov
registr oznámení
napište nám
autor stránek
 

fotogalerie - 2016/2017


Příměstský tábor

Asi se Vám spojení v nadpisu bude zdát trochu nezvyklé, nicméně k sobě patří stejně dobře, jako třeba šálek s podšálkem, nebo jako... (ponechávám na čtenáři). Obě témata se totiž sešla na letošním příměstském táboře, který pořádala TJ Sokol Trhový Štěpánov ve spolupráci se Základní školou TŠ a za finanční podpory města Trhový Štěpánov.
První týden od 10. 7. do 14. 7. 2017 se nesl v duchu slavného příběhu Mauglího, lidského mláděte odchovaného vlky. Zákony džungle ovládly v tomto týdnu život 64 dětí, které se rozdělily do 4 skupin – Zebry, Kanárci, Lvi a Tygři. Skupiny byly věkově smíšené, nejstarší děti byly kapitány a pomáhaly s těmi menšími. Nejprve bylo úkolem týmu vytvořit vlajku, pokřik a hymnu, kterou nám jeden tým předvedl dokonce i s hudebním doprovodem.
Tvořili jsme také masky a mozaiku různých zvířat z džungle, batikovali jsme trička, pracovali s keramickou hlínou nebo vytvářeli překrásné obrázky jako vystřižené z opravdovské džungle technikou malování voskem (enkaustika). Aby vše nebylo tak snadné, celý týden jsme měli v patách silného protivníka – Šér Chána, který nám cestu džunglí tak trochu znesnadňoval.
Pro přežití v džungli jsou také důležité smysly a naslouchání jim – všechny jsme si mohli vyzkoušet. Asi nejtěžším úkolem bylo sebrat odvahu k požití hmyzu (nebojte se, jen „jako“), protože i s tím se může člověk v džungli setkat.
První týden obohatily dvě věci. Ve čtvrtek přijeli policejní potápěči ze Slap, aby nám ukázali, co všechno musí mít při své práci na sobě a při sobě. Řeknu Vám, je toho pěkných pár kilogramů! Navíc jsme si mohli osedlat i opravdový policejní vodní skútr a na závěr potápěči našli na dně koupaliště tajemnou nádobu, ve které byl poklad pro nás. Také jsme se od nich hodně dozvěděli o tom, jak se chovat u vody a jak pomoci druhému v případě nouze.
Druhou věcí byl výlet za zvířaty a do opravdové džungle. Navštívili jsme Záchrannou stanici Pavlov u Ledče n. S., kde jsme viděli plno handicapovaných zvířat. Velmi jsme ocenili práci lidí, kteří se o zvířata starají a snaží se je vrátit zpět do přírody. Bohužel, ne vždy se to podaří. Pravda, při této výpravě nás kromě Šér Chána silně ohrožovaly vosy, a tak někteří lovci (hlavně zážitků) utrpěli i mnohočetná bodnutí (4). Odměnou nám byly nádherné scenérie řeky Sázavy, k níž jsme se propracovali. Cesta místy džungli opravdu připomínala, ale my jsme zkušení táborníci. Naši strastiplnou cestu jsme ukončili na Stvořidlech.
Ani jsme se nenadáli a už tu byl pátek, závěrečný den Knihy džunglí. Čekala nás stopovka „U Dubu“, na které jsme mohli potkat gorilu, jednorožce, zebru, gazelu i medvěda. My sami jsme se museli také dobře maskovat, což nám spolu s týdenním výcvikem pomohlo „přežít“ v džungli (hlavně nápadů vedoucích). Ještě jsme splnili několik úkolů (lana, had Ká apod.) a už jsme se těšili na závěrečné vyhodnocení. Také jsme museli uspat kobru – ještě štěstí, že někteří z nás ovládají nějaký hudební nástroj. 
Po lítém boji zvítězily Zebry, 2. místo obsadili Tygři a o 3. místo se podělili Lvi a Kanárci. Zcela „nedžunglovsky“ jsme všichni ve svých týmech oslavili, že jsme všechny nástrahy džungle zdárně překonali a „přežili“. Děti si odnesly medaile a pamětní listy.
Druhý týden jsme se jako mávnutím kouzelného proutku přenesli do říše Pokémonů, naším maskotem se stal Pikachu. Střežili jsme ho jako oko v hlavě, ale co se nestalo – ačkoli nás bylo 44, neuhlídali jsme ho!
Ale pěkně popořádku. Opět jsme se rozdělili, tentokrát do 3 týmů, a tvořili vlajky, pokřik a hymnu. Batikovali jsme trička, tvořili „pokébally“ z hlíny a vyzkoušeli si enkaustiku. Při hledání pokémonů v lese jsme pro ně postavili domečky a nasbírali jim potravu (děsně mrňavé borůvky).
Jak už jsem předeslala – Rakeťáci udeřili a ve čtvrtek ráno Pikachu zmizel z jeskyně. Naštěstí za námi právě v ten den přijeli policejní pejsci se svými páníčky (nebo policejní páníčci se svými pejsky?). Vycvičený pes milého Pikachu hbitě vyčenichal. Také nám ukázali, jak umí poslouchat (pejsci), vyhledat drogy, výbušniny, ohnisko požáru nebo zadržet pachatele. Cvičný obleček – to je tedy pěkná tíha! Když pejsci odjeli, bylo velké horko, a proto jsme uvítali možnost cachtání se v místním koupališti. Jako obrovský pokéball posloužila aquakoule, a tak jsme si vyzkoušeli, jak se chodí po vodě suchou nohou.
Také v druhém týdnu byl naplánován výlet, a to do ZOO Tábor. Mohli jsem si prohlédnout trochu jiný typ zoologické zahrady – zvířata mají opravdu luxusní výběhy co do velikosti (např. medvědi nebo tygři). Trochu nás zradilo počasí – vražedné vedro, v ZOO nebylo ani trochu stínu a všudypřítomné vosy. Ještěže jsme někteří měli dobrou přípravu z džungle – bodnutí byla jen 2 :-). 
V pátek nás čekala stopovka „U Jezu“ a co se nestalo! Ukázalo se, že Pikachu je ve skutečnosti pokémoní holka, která nás po svých toulkách odměnila malými „pikachátky“, které jsme si odnesli domů na památku. Mohli jsme zde vidět i malé krápníčky a vlaštovčí hnízdo.
Na konci tábora si děti opět odnesly pamětní list a medaile. 
K letošnímu příměstskému táboru si nemohu odpustit jeden postřeh – děti byly opravdu prima parta. Ačkoli mezi sebou trochu soutěžily, vždy hrály fér, vzájemně si pomáhaly a pracovaly v týmu. Nevyskytl se jediný problém nebo konflikt, děti byly zkrátka super! Věřím, že si z příměstského tábora odnesly nové zážitky a možná i nové kamarády.
Není na světě člověk ten, aby se zachoval lidem všem. Ne všechno se povedlo tak, jak jsme si představovali. Důležité je, že na konci obou týdnů přišli někteří rodiče poděkovat za to, jak se všichni dospěláci i „skorodospěláci“ o děti starali. To je tou největší odměnou – že děti byly spokojené, že se jim na táboře líbilo a že se domů vrátily v pořádku.
Poděkování patří všem vedoucím, kteří program pro děti připravili a po oba týdny se o děti starali. Dále patří dík všem praktikantům, kteří vedoucím s dětmi pomáhali. Musím poděkovat i všem ostatním, kteří se na zdárném průběhu příměstského tábora podíleli. Také všem rodičům, kteří přispěli sponzorskými dary. V neposlední řadě bych ráda poděkovala kolektivu kuchyně ZD, který zajistil stravování pro příměstský tábor.
Hlavně ale naše díky patří MÚ Trhový Štěpánov, který příměstský tábor finančně podporuje, a ZD Trhový Štěpánov a. s. za sponzorský dar. Stejně tak děkujeme Základní škole Trhový Štěpánov za poskytnutí zázemí. 
Je dobře, že jsme si všichni vědomi potřebnosti aktivit pro děti o prázdninách, což nám vyjádřili i mnozí rodiče v závěru příměstského tábora. To je hlavním důvodem pro to, abychom v těchto aktivitách pokračovali. 

úřední e-deska

Projekt MODERNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

EU peníze školám

Cool pedagog

jídelní lístek

jídelní lístek

60 LET ZŠ TŠ

práce žáků

videa

fotografie 2007-2018

školní rok 2017/2018

školní rok 2016/2017

školní rok 2015/2016

školní rok 2014/2015

školní rok 2013/2014

školní rok 2012/2013


školní rok 2011/2012


školní rok 2010/2011

školní rok 2009/2010

školní rok 2008/2009
Výlet 1.+2.tř. Jihlava
školní rok 2007/2008
projekty