naše škola

menu

úvodní stránka
historie školy
současnost školy
kontakty
zaměstnanci
dokumenty
organizace šk. roku
kalendář akcí
školní družina
škola očima dětí
KMD
LVK - hory
školní poradenské pracoviště
žákovská samospráva
inkluzivní vzdělávání
a asistence
fotogalerie
napsali o nás
zájmová činnost
soutěže a úspěchy
projekty
rada školy
unie rodičů
perličky
sportoviště při ZŠ
Město Trhový Štěpánov
registr oznámení
napište nám
autor stránek
 

KMD


KLUB MLADÉHO DIVÁKA VE ŠKOLNÍM ROCE 2008/2009

16. září 2008 jsme se poprvé vydali do Prahy na Klub mladých diváků. Prvním bodem našeho programu byla návštěva klasicistní vily Bertramka. Do povědomí vešla na konci 18. století, kdy ji vlastnili manželé Duškovi. Právě oni pozvali v letech 1787 a 1791 do Prahy světoznámého rakouského skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, který zde při svém prvním pobytu dokončil operu Don Giovanni. Tato opera pak měla premiéru v pražském klasicistním Stavovském divadle. 
Po rozchodu v Obchodním centru Nový Smíchov následovalo divadelní představení. Tentokrát jsme byli v Divadle pod Palmovkou, kde jsme viděli komedii „Ještě jednou, profesore.“ Jejím autorem je Antonín Procházka, který byl zároveň představitelem hlavní role. Komedie líčí osud vysokoškolského profesora, který utíká před tímto světem do světa milované literatury. Pomocí technického experimentu se pak dostane do historického období svého oblíbeného románu „Vojna a mír“. Motiv současníka, který se ocitne v jiném prostředí a jiné době, vyvolá celou řadu komických situací, zvláště pak ve chvíli, kdy se postavy z historie zase omylem ocitnou naopak v naší době. V představení, které se velmi líbilo, hráli i známí herci z televize a filmu jako např. Jan Révai, Kateřina Macháčková nebo Rostislav Čtvrtlík.

27. listopadu 2008 se uskutečnila druhá akce KMD. Před divadelním vystoupením jsme se tentokrát zúčastnili exkurze na pražském letišti v Ruzyni. Průvodcem nám byl bývalý pilot, který svým zajímavým vyprávěním dokázal zaujmout všechny žáky. Kromě samotných letadel jsme z několika desítek metrů viděli jejich starty a přistání, nejmodernější stanici Záchranné služby v České republice nebo původní budovu letiště z roku 1937. Z autobusu jsme pak měli možnost prohlédnout si celý prostor letiště. Dvě hodiny, které jsme strávili na letišti, utekly nečekaně rychle.
Po rozchodu v obchodním domě Kotva došlo na očekávané muzikálové představení. Kleopatra je původní český muzikál v režii Filipa Renče, jehož autorem je známý český muzikant a zpěvák Michal David. Hraje se v divadle Broadway. Mezi jeho zajímavosti patří velký smyčcový orchestr, tři projekční plátna, Dolby Stereo Surround použitý pro efekty a ruchy válečných scén pro lepší dokreslení dané atmosféry a dobové kostýmy. Příběh egyptské královny Kleopatry, jejíž život ovlivnili dva významní římští státníci Gaius Julius Caesar a Marcus Antonius, je dobře znám z hodin dějepisu. V jednotlivých rolích se představili Kamila Nývltová jako Kleopatra, Jiří Helekal jako Caesar, Josef Vojtek jako Marcus Antonius a Bohouš Josef jako Octaviánus a dále pak např. Lešek Semelka, Radka Fišarová, Martin Maxa, Petr Poláček, Šárka Vaňková, v rolích nezpívajících bohů Jana Švandová a Vlastimil Zavřel a mnoho dalších.
Celkový dojem zájezdu ještě dotvářela vánoční výzdoba Prahy.

Třetí návštěva Prahy spojená s Klubem mladých diváků se uskutečnila 10. února 2009. Tentokrát jsme měli opravdu nabitý program. Dopoledne jsme navštívili kino IMAX na Flóře. Zde jsme viděli zajímavý a poučný 3D film Dinosauři: Giganti Patagonie. Film doplněný mnoha efekty přibližoval život těchto pravěkých obrů z jihoamerické Patagonie pohledem známého argentinského paleontologa. Po rozchodu v nákupním centru Flóra jsme se přesunuli do centra Prahy, kde jsme ještě stihli navštívit zajímavou expozici Muzea voskových figurín. Figuríny, které se v nejmenším neodlišovaly od živých předloh, představovaly různé historické postavy, minulé i současné politiky, sportovce, herce a zpěváky. Pak jsem se odebrali na krátkou prohlídku Staroměstského náměstí a odtud jsme se dostali do Celetné ulice.
Třetí letošní divadelní představení se konalo v Divadle v Celetné. Jmenovalo se Na hlavu a hrál ho divadelní a taneční soubor Veselé skoky. Hra je humornou podívanou o dvou obrazech a osmi hercích. V přehlídce různých lidských odlišností a závislostí byli k vidění kleptoman, workholik, nymfomanka, hysterka a další. Vše bylo doplněno tanečními skeči plných humoru, nadsázky a ironie. Představení tentokrát vyvolalo rozdílné reakce. 

Počtvrté a ve školním roce 2008/20009 naposledy jsme se vydali s Klubem mladých diváků do Prahy v úterý 19.5. 2009. Nejdříve nás čekala návštěva Pražského hradu. Díky časovému skluzu z ní však nakonec zbyla krátká přesto zajímavá prohlídka katedrály sv. Víta. Skvost gotické architektury v Čechách nám nabídl typické ukázky stavitelství vrcholného středověku, hrobky českých panovníků, královskou kryptu nebo Svatováclavskou kapli s korunovačními klenoty. Ty jsme bohužel z pochopitelných důvodů neviděli.
Po krátkém rozchodu v obchodním domě TESCO již následovalo vlastní divadelní představení. Tentokrát v divadle ABC. Hra se jmenovala Pan Kaplan má třídu rád a je příběhem lidí ze všech koutů Evropy, kteří utekli za druhé světové války za svobodou do Ameriky. Našli zde nový domov, nové povolání, nové přátele a ve večerní škole zdolávají nástrahy anglického jazyka. Závěr představení však ukáže, že stesk po domově je větší, než přání přežít válku v bezpečí za oceánem. Celé představení bylo doplněno řadou písniček z celého světa. Ze známých herců jsme viděli Oldřicha Víznera, Jitku Smutnou, Lubomíra Lipského, Veroniku Gajerovou, Stanislava Fišera nebo Jana Medunu. Představení mělo mezi diváky velmi kladnou odezvu.

KLUB MLADÝCH ČTENÁŘŮ

Na ZŠ Trhový Štěpánov již řadu let funguje Klub mladých čtenářů (KMČ), jehož důvěrníkem je pí. uč. Hana Früblingová. Jejím prostřednictvím si žáci objednávají z nabídkových letáků.
Členem KMČ se může stát každý žák 1.-9. třídy. Přestože je KMČ určen především žákům 1. a 2. stupně, nacházejí na stránkách jednotlivých katalogů cenné náměty i rodiče dětí a pedagogové. V současné době vychází 4-5 katalogů ročně. Z každého z nich je možno objednávat zvlášť a nezávazně na ostatních. Za každou realizovanou objednávku dostávají žáci malý dárek přímo od nakladatelství Albatros, které je zřizovatelem KMČ. V katalozích jsou pravidelně kromě knižních titulů nabízeny také DVD, CD a počítačové hry. Nechybí informace o nových rubrikách, literární soutěže a jiné zajímavosti. Novinkou pro dětské čtenáře je celoroční hra pro děti o tajemné ceny a možnost získat Pas mladého čtenáře.
Nespornou výhodou je, že všechny knižní tituly jsou pro členy KMČ zvýhodněny cenově o 20-25% oproti běžným cenám v maloobchodní síti prodejen. Knihy i ostatní tituly platí žáci vždy až při dodání do školy, většinou 7-21 dnů po uzávěrce objednávek.
Počty členů KMČ v posledních letech klesly. Těžko se smiřujeme s myšlenkou, že některé děti přestávají číst knihy, což je bohužel trend poslední doby, který přinesly počítače.


 

úřední e-deska

Projekt MODERNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

EU peníze školám

Cool pedagog

jídelní lístek

jídelní lístek

60 LET ZŠ TŠ

práce žáků

videa

fotografie 2007-2018

školní rok 2017/2018

školní rok 2016/2017

školní rok 2015/2016

školní rok 2014/2015

školní rok 2013/2014

školní rok 2012/2013


školní rok 2011/2012


školní rok 2010/2011

školní rok 2009/2010

školní rok 2008/2009
Výlet 1.+2.tř. Jihlava
školní rok 2007/2008
projekty