naše škola

menu

úvodní stránka
historie školy
současnost školy
kontakty
zaměstnanci
dokumenty
organizace šk. roku
kalendář akcí
školní družina
škola očima dětí
KMD
LVK - hory
školní poradenské pracoviště
žákovská samospráva
inkluzivní vzdělávání
a asistence
fotogalerie
napsali o nás
zájmová činnost
soutěže a úspěchy
projekty
rada školy
unie rodičů
perličky
sportoviště při ZŠ
Město Trhový Štěpánov
registr oznámení
napište nám
autor stránek
 

KMD 2009/2010


CO JSME V LETOŠNÍM ŠKOLNÍM ROCE VIDĚLI

První letošní akce KMD proběhla 5. října. Nejprve jsme navštívili výstavu „Prokletí zlata - 1000 let zlata Inků““ v budově Nejvyššího purkrabství na Pražském hradě. Výstava pochází z Peru, ale několikrát do roka opouští peruánské muzeum zlata Museo de oro a letos poprvé zavítala do České republiky. Měli jsme tak příležitost spatřit stovky let staré exponáty zlatého pokladu Inků, mezi které patří vladařské koruny, štíty, poháry, šperky, nože a předměty ilustrující šamanské obřady a pohřební kulty. Historii Inků po objevení Ameriky a dobytí říše Španěly popisoval krátký film. Po prohlídce výstavy následoval rozchod v Obchodním centru Nový Smíchov. Samotné divadelní představení nás tentokrát zavedlo do Divadla pod Palmovkou. Jmenovalo se „Sugar (Někdo to rád horké)“. Představení vzniklo na základě slavné filmové komedie „Někdo to rád horké“. Příběh plný komických situací začíná ve chvíli, kdy se dva muzikanti Joe a Jerry stanou svědky vyřizování účtů dvou mafiánských gangů. Podaří se jim uniknout pronásledování, ale pouze za tu cenu, že se převléknou za dívky. Oba pánové na útěku najdou úkryt v dívčím jazzovém bandu. Jeho nekorunovanou královnou je zpěvačka Sugar, která oběma muzikantům zamotá hlavu. Pokud chcete vědět, jak jejich příběh dopadl, navštivte Divadlo pod Palmovkou a nebo se podívejte na černobílou filmovou předlohu. Představení se nám velmi líbilo.

Ve středu 4. listopadu jsme se v letošním roce podruhé zúčastnili akce Klubu mladých diváků. Původně jsme měli v úmyslu navštívit Petřín. Nepříznivé počasí nám však narušilo naše plány, a proto jsme se na poslední chvíli rozhodli změnit program. Navštívili jsme Palác Flóra. Zde jsme zhlédli v kině IMAX animovaný film Zataženo, občas trakaře ve formátu 3D. V samotném obchodním centru byl také rozchod. 
Po rozchodu následovalo divadelní představení „Norway. Today“ v Divadle v Celetné. Příběh dvou mladých lidí začíná na internetu. Na chatu hledá dívka někoho, kdo by s ní spáchal sebevraždu, a myslí to smrtelně vážně. Nakonec najde jistého mladíka, se kterým se vydá do Norska. Zde chtějí skočit z útesu do jednoho z fjordů. Představení bylo napsáno na motivy skutečné události. Zatímco však na jevišti divadla neskončí příběh skokem dvou protagonistů do propasti, v reálném životě měl příběh tragický konec.

Klub mladých diváků neměl přestávku ani v zimě. Ve středu 17. února totiž proběhla již jeho letošní předposlední akce. Před divadelním představením jsme navštívili Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR a prohlédli si její reprezentační prostory. Po rozchodu v Obchodním centru Flóra pak přišlo na řadu vlastní divadelní představení, které se odehrálo v Městské knihovně. Jmenovalo se Tanec pralesa. 
Jedná se o moderní balet, kde je tancem ztvárněn příběh střetu dvou zcela odlišných civilizací. Na jedné straně je moderní svět plný spěchu a neklidu a na druhé straně svět amazonských indiánů žijících hluboko v pralese. Jejich životní styl je však ohrožen příchodem bílých mužů, kteří zde těží dřevo. Dojde ke konfliktu, při kterém je zraněn jeden z mladých těžařů. Před jistou smrtí ho zachrání dcera šamana, která se o něj začne starat. Indiáni se prostřednictvím mladého těžaře poprvé setkávají s moderní civilizací, která je jim vzdálená. Vydávají se proto se šamanem na cestu kolem světa, aby našli odpovědi na svoje otázky. V pralese zatím zůstává mladá indiánka pečující o dělníka, který se uzdravuje. Mezi oběma vzniká nečekaně silné citové pouto. Indiáni, obohaceni o poznání, se vrací zpátky ke svému kmenu a dozvídají se o lásce dcery náčelníka a mladého těžaře. Pro svého ztraceného druha se však vrací zbylí těžaři a chtějí ho vysvobodit ze zajetí. Netuší však, že jejich bývalý přítel se s nimi nechce vrátit, a že našel lásku a smysl života mezi indiány. V následném boji je zabit náčelník kmene, který ještě těsně před svou smrtí jmenuje za svého nástupce právě mladého těžaře. Smířlivé spojení starého a nového světa je totiž jediná cesta vpřed.
Účinkujícími byli studenti taneční konzervatoře ve věku 13-15 let sdružení v taneční skupině Baby Balet Praha. 

Letošní poslední představení Klubu mladých diváků bylo skutečnou „třešničkou na dortu“. V sobotu 15. května jsme totiž poprvé v rámci KMD navštívili Národní divadlo, kde jsme zhlédli operu „Čert a Káča“ od Antonína Dvořáka. Jedná se o příběh na motivy známé pohádky Boženy Němcové, v němž hraje hlavní roli hubatá a nebojácná Káča, kterou odnese čert do pekla místo kněžny přetížené hříchy. Káča však peklo obrátí vzhůru nohama a čerti se ji chtějí zbavit, což se jim povede až s pomocí ovčáka Jirky. Čert se však vrací na zem pro kněžnu. Té může pomoci od pekla pouze Jirka, který jí to slíbí pouze za podmínky, že kněžna zruší robotu. Kněžna tak nakonec učiní a ovčák Jirka ji s pomocí Káči ubrání před čertem. 
Mnoho dětí mělo možnost poprvé navštívit naše nejslavnější a největší divadlo a skoro všichni viděli poprvé celou operu v divadle. Této slavnostní příležitosti také odpovídalo jejich společenské oblečení a chování. Každý byl vkusně oblečený, téměř všichni chlapci měli společenský oblek a někteří z nich se také po celou dobu věnovali dívce, kterou si vybrali před představením. V soutěži galantnosti jsme pak zvolili nejlepší pár Iveta Daňková a Antonín Kadleček, v kategorii gentleman nejvíce opět zabodoval Antonín Kadleček a mezi dívkami nás zaujala Anna Olišarová. Všichni obdrželi drobné odměny. 


 

 KLUB MLADÝCH ČTENÁŘŮ

Na ZŠ Trhový Štěpánov již řadu let funguje Klub mladých čtenářů (KMČ), jehož důvěrníkem je pí. uč. Hana Früblingová. Jejím prostřednictvím si žáci objednávají z nabídkových letáků.
Členem KMČ se může stát každý žák 1.-9. třídy. Přestože je KMČ určen především žákům 1. a 2. stupně, nacházejí na stránkách jednotlivých katalogů cenné náměty i rodiče dětí a pedagogové. V současné době vychází 4-5 katalogů ročně. Z každého z nich je možno objednávat zvlášť a nezávazně na ostatních. Za každou realizovanou objednávku dostávají žáci malý dárek přímo od nakladatelství Albatros, které je zřizovatelem KMČ. V katalozích jsou pravidelně kromě knižních titulů nabízeny také DVD, CD a počítačové hry. Nechybí informace o nových rubrikách, literární soutěže a jiné zajímavosti. Novinkou pro dětské čtenáře je celoroční hra pro děti o tajemné ceny a možnost získat Pas mladého čtenáře.
Nespornou výhodou je, že všechny knižní tituly jsou pro členy KMČ zvýhodněny cenově o 20-25% oproti běžným cenám v maloobchodní síti prodejen. Knihy i ostatní tituly platí žáci vždy až při dodání do školy, většinou 7-21 dnů po uzávěrce objednávek.
Počty členů KMČ v posledních letech klesly. Těžko se smiřujeme s myšlenkou, že některé děti přestávají číst knihy, což je bohužel trend poslední doby, který přinesly počítače.


 

úřední e-deska

Projekt MODERNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

EU peníze školám

Cool pedagog

jídelní lístek

jídelní lístek

60 LET ZŠ TŠ

práce žáků

videa

fotografie 2007-2018

školní rok 2017/2018

školní rok 2016/2017

školní rok 2015/2016

školní rok 2014/2015

školní rok 2013/2014

školní rok 2012/2013


školní rok 2011/2012


školní rok 2010/2011

školní rok 2009/2010

školní rok 2008/2009
Výlet 1.+2.tř. Jihlava
školní rok 2007/2008
projekty