naše škola

menu

úvodní stránka
historie školy
současnost školy
kontakty
zaměstnanci
dokumenty
organizace šk. roku
kalendář akcí
školní družina
škola očima dětí
KMD
LVK - hory
školní poradenské pracoviště
žákovská samospráva
inkluzivní vzdělávání
a asistence
fotogalerie
napsali o nás
zájmová činnost
soutěže a úspěchy
projekty
rada školy
unie rodičů
perličky
sportoviště při ZŠ
Město Trhový Štěpánov
registr oznámení
napište nám
autor stránek
 

KMD + KMČ - 2012/2013


CO JSME V LETOŠNÍM ROCE VIDĚLI

První letošní akce KMD se uskutečnila 18. října. Před vlastním divadelním představením jsme navštívili budovu Českého rozhlasu na Vinohradech. Ochotný průvodce nás seznámil s historií Českého rozhlasu a provedl nás jak novou, tak i původní budovou rozhlasu postavenou před druhou světovou válkou. Navštívili jsme některá studia, ze kterých vysílá toto veřejnoprávní médium. Zpoza skla jsme také mohli chvíli sledovat živé vysílání stanice Český rozhlas 2 – Praha. Největší zájem dětí však vzbudil původní výtah tzv. páternoster, kterým se děti mohly svést. Cestou k místu rozchodu (obchodní centrum Palladium) jsme se zastavili u některých zajímavých míst Prahy (Národní muzeum, Václavské náměstí, socha sv. Václava, náměstí Republiky). Po rozchodu v Palladiu jsme se přesunuli do Divadle v Dlouhé, jehož herci předvedli drama od ruského spisovatele a dramatika Nikolaje Vasiljeviče Gogola s názvem Hráči. Hlavní postavou hry je sebevědomý a ambiciózní falešný hráč Icharev, který se po příjezdu do města ubytuje v hotelu a hledá karetní hráče, které by mohl obehrát o peníze pomocí svých falešných karet. Proti němu však stojí sehraná skupina v čele s vůdcem zvaným ironicky Utěšitel. Její členové v Icharevovi rozpoznají člověka, který se je snaží obrat o peníze. Naoko ho přijmou za člena své party, ale již od počátku mají jasný cíl, obrat Ichareva o všechny jeho peníze. Icharev jejich plán zpočátku neprokoukne a spolu připraví o velkou částku velkostatkářského synka. Icharevovi zůstane v jednu chvíli v ruce směnka na závratnou sumu. V návalu euforie se však dozvídá, že obětí podvodu se stal ve skutečnosti on, a že přišel o všechny své peníze. 

V polovině ledna se uskutečnila letošní druhá akce KMD. Prvním bodem našeho programu byla návštěva Štefánikovy hvězdárny na Petříně. Zde jsme nejprve viděli zhruba půlhodinový film s názvem „Lety ke hvězdám“, během něhož si děti mohly osvěžit základní znalosti o vesmíru. Zamračené počasí nám bohužel znemožnilo pozorovat velkým dalekohledem oblohu, a tak jsme si alespoň menším prohlédli Petřínskou rozhlednu. Děti také zaujala stálá expozice. Po rozchodu v nákupním centru Nový Smíchov jsme se autobusem přesunuli k Divadlu pod Palmovkou. Představení se tentokrát jmenovalo Rain Man a vzniklo na základě stejnojmenného amerického filmu. Jeho hlavní postavou je Charlie Babbitt, který je prototypem nezodpovědného amerického floutka hrajícího se životem „vabank“. Nechybí mu nic - kromě zdravé pokory a upřímně projeveného citu. Ke svému překvapení se jednoho dne dozví, že zemřelý otec odkázal svůj obrovský majetek jeho staršímu bratru Raymondovi, který je postižen autismem. Charlie, který o existenci bratra neměl dosud ani ponětí, se rozhodne nečekanou situaci obrátit ve svůj prospěch. Svého bratra unese z psychiatrické léčebny v domnění, že se mu podaří získat část dědictví po otci jako výkupné. Složité soužití obou bratrů plné nečekaných komplikací, ale také komických i dojemných situací, nakonec oba bratry sblíží.

S blížícím se koncem školního roku finišuje také Klub mladých diváků. Předposlední akce letošního KMD se uskutečnila ve středu 27. března. Před divadelním představením jsme tentokrát navštívili skleník Fata Morgana v Botanické zahradě. Tropický skleník Fata Morgana se nachází mimo areál venkovních expozic Botanické zahrady, na prosluněném jižním svahu trojské stráně. Interiér skleníku je rozdělen do tří samostatných částí s rozdílnou teplotou a vlhkostí vzduchu, v nichž se návštěvník postupně seznamuje s rostlinstvem tropického a částečně i subtropického klimatického pásma. Úvodní část expozice je věnována suchomilné vegetaci suchých tropů a subtropů. Prostřední a současně největší část skleníku představuje nížinný deštný les vlhkých tropů. Poslední, chlazená, část skleníku přibližuje drsné prostředí vysokých hor. Po návštěvě Pražské botanické zahrady v Troji a asi hodinovém rozchodu v nákupním středisku Palladium přišel na řadu nejdůležitější bod našeho programu návštěva divadelní inscenace Prokletí rodu Baskervillů v Divadle v Celetné. Ústřední postavou příběhu je slavný londýnský detektiv Sherlock Holmes, který se zrodil z pera anglického spisovatele sira Arthura Conana Doyla. Holmes v tomto příběhu vyšetřuje spolu s přítelem Dr. Watsonem záhadu tajemného, velkého a zlého psa, který ohrožuje na životě posledního potomka rodu Baskervillů, Henryho. Proto dostal jméno pes baskervillský. Jako v jiných příbězích i zde vystupuje hlavní Holmesův nepřítel profesor Moriarty. I tento případ, během něhož dojde k několika dějovým zvratům, však Sherlock Holmes, i díky své pověstné deduktivní metodě, dokáže vyřešit. 

Poslední akce Klubu mladých diváků ve školním roce 2012/2013 se uskutečnila 11. června. Jako obvykle jsme využili návštěvu Prahy k prohlídce zajímavých míst v Praze. Byli jsme v Muzeu Karla Zemana, který se proslavil jako režisér filmů Vynález zkázy, Baron Prášil, Cesta do pravěku a dalších. Kromě zhlédnutí filmových ukázek si mohly děti vyzkoušet na vlastní kůži některé rekvizity z jeho filmů. Poté jsme se centrem Prahy přesunuli k Obchodnímu centru My, kdy byl tentokrát rozchod. Za divadelním představením jsme zamířili do Divadla ABC ve Vodičkově ulici. Představení neslo název Sen čarovné noci a jeho vzorem bylo Shakespearovo drama Sen noci svatojánské. V příběhu, který se odehrává jedné májové noci, se střetávají tři různé příběhy, jejichž společným jmenovatelem je láska.

SOUTĚŽ KMD 2012/2013

Klub mladých diváků ve školním roce 2012/2013 zahrnoval jako obvykle čtyři divadelní představení. Poprvé jsme se do Prahy vydali v říjnu. Po exkurzi v Českém rozhlasu jsme zhlédli v Divadle v Dlouhé drama „Hráči“, jehož autorem je ruský dramatik Nikolaj Vasiljevič Gogol. Druhá akce KMD proběhla v lednu. Nejprve jsme navštívili Štefánikovu hvězdárnu na Petříně a potom následovalo představení „RAIN MAN“ v Divadle pod Palmovkou. Předlohou pro toto zdařilé představení byl známý stejnojmenný film. Potřetí v březnu jsme měli na programu návštěvu tropického skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě a představení „Prokletí rodu Baskervillů aneb pozor zlý pes“ v Divadle v Celetné. Světoznámý londýnský detektiv Sherlock Holmes se s přítelem doktorem Watsonem opět utkal se svým úhlavním nepřítelem Moriartim. Činnost KMD jsme v tomto roce uzavřeli v červnu exkurzí v Muzeu Karla Zemana a divadelním představením s názvem „Sen čarovné noci“ v Divadle ABC. Původní Shakespearovo drama Sen noci svatojánské zde dostalo modernější háv.
Hned po první akci KMD jsme vyhlásili vědomostní soutěž. Po každé akci Klubu mladých diváků dostali zájemci z řad členů KMD pracovní list, který obsahoval různé úkoly. Tyto úkoly se vždy vztahovaly k navštíveným místům. Nejvíce otázek se týkalo konkrétního divadelního představení. V otázkách jsme se často ptali na název divadla, jméno hry, jejího autora, postavy vystupující v představení, jména herců apod. Po každém kole jsme vyhlásili nejlepší řešitele v jednotlivých třídách (5.-9. ročník) a v rámci celé školy. Po poslední červnové akci KMD byli vyhlášeni celkoví vítězové. O pořadí na prvních místech v některých třídách museli rozhodnout doplňující otázky. Také v případě celoškolní soutěže musel o pozicích na pomyslných medailových místech rozhodnout zvláštní „divadelní“ test. Celkovou vítězkou se nakonec stala Jana Svobodová z 8. třídy před Danou Brožovou z 9. třídy. Na třetím místě skončila Lucie Petrásková z 8. třídy. V jednotlivých třídách si nejlépe vedli Milan Brož (5. třída), Michaela Müllerová (6. třída), Martina Kudynová (7. třída), Jana Svobodová (8. třída) a Dana Brožová (9. třída).

Pořadí soutěže KMD 2012-2013

 

 

úřední e-deska

Projekt MODERNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

EU peníze školám

Cool pedagog

jídelní lístek

jídelní lístek

60 LET ZŠ TŠ

práce žáků

videa

fotografie 2007-2018

školní rok 2017/2018

školní rok 2016/2017

školní rok 2015/2016

školní rok 2014/2015

školní rok 2013/2014

školní rok 2012/2013


školní rok 2011/2012


školní rok 2010/2011

školní rok 2009/2010

školní rok 2008/2009
Výlet 1.+2.tř. Jihlava
školní rok 2007/2008
projekty