naše škola

menu

úvodní stránka
historie školy
současnost školy
kontakty
zaměstnanci
dokumenty
organizace šk. roku
kalendář akcí
školní družina
škola očima dětí
KMD
LVK - hory
školní poradenské pracoviště
žákovská samospráva
inkluzivní vzdělávání
a asistence
fotogalerie
napsali o nás
zájmová činnost
soutěže a úspěchy
projekty
rada školy
unie rodičů
perličky
sportoviště při ZŠ
Město Trhový Štěpánov
registr oznámení
napište nám
autor stránek
 

KMD + KMČ - 2013/2014


CO JSME V LETOŠNÍM ROCE VIDĚLI

V pondělí 21. října se uskutečnila první akce Klubu mladých diváků ve školním roce 2013/2014. Jako obvykle jsme využili návštěvu Prahy, abychom se blíže seznámili s naším hlavním městem. Nejprve jsme navštívili a prohlédli jsme si gotickou Prašnou bránu na náměstí Republiky. Na tomto náměstí jsme si ukázali také další zajímavé stavby. Po krátkém rozchodu v nákupním centru Palladiu následovalo divadelní představení „Jak jsem se ztratil aneb malá vánoční povídka“ v Divadle v Dlouhé. Hlavní hrdinou příběhu, který se odehrává na Štědrý den, je pětiletý Pavlík Tesař, který se onoho svátečního dne ztratil svému tatínkovi. A protože příliš nespěchal domů, procházel se vánoční Prahou. Potkal pána s kaprem, netýkavou holčičku, co jde tatínkovi pro pivo, posledního pražského lampáře, navštívil Bílou labuť a peklo (vlastně sklad jedné hospody na Václavském náměstí), ale hlavně se seznámil s pošťákem Klementem a jeho koníkem Karličkou. Klement mu věnoval podivuhodné loutkové divadélko, ve kterém jsou loutky nejen Pavlíka samotného, ale všech, které toho dne potkal, včetně snové Andersenovy Holčičky se sirkami. Pošťák ho odvedl na policejní stanici, kde se nerudní policisté snažili z malého Pavla dostat, kde bydlí, což se jim nakonec také podařilo. 

Krátce před Vánocemi se členové Klubu mladých diváků vypravili letos podruhé za divadelním uměním do Prahy. Jako obvykle jsme výlet do Prahy spojili s návštěvou dalších zajímavých míst našeho hlavního města. Nejprve jsme navštívili Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR. Poté jsme při procházce vánoční Prahou poznávali nejrůznější zajímavosti našeho největšího města a zavítali jsme také na Staroměstské náměstí, kde se tradičně konají nejznámější vánoční trhy v Praze. Po krátkém rozchodu v obchodním centru Atrium Flora následovalo samotné divadelní představení s názvem „Dracula reloaded“. Známý příběh o upírovi z Transylvánie nově zpracovali a nastudovali herci ze souboru Aqualung, který však nemá vlastní divadelní scénu, a proto hostuje na prknech Žižkovského divadla Járy Cimrmana. Titulní postavou příběhu je legendární hrabě Vlad Dracula, který přišel tragicky o svoji životní lásku a hledá za ni náhradu. Tou dobou natáčí tým amerických filmařů němý film o Draculovi a producent filmu se rozhodne, že jeho natáčení se přesune přímo do Transylvánie v Rumunsku na Draculův hrad. Nikdo z nich však netuší, že každý jejich krok sleduje samotný Dracula a jeho pomocníci. Členové štábu se postupně stávají obětmi Draculovi krvežíznivosti a v náručí Draculy nakonec skončí i Mína, jedna z hereček, která se stane jeho milenkou.

Třetí akce Klubu mladých diváků se letos uskutečnila ve středu 19. února. Nejprve jsme navštívili Muzeum voskových figurín. Rozsáhlá expozice čítá několik pater a je zde možné narazit na zajímavé osobnosti. V první části muzea jsou umístěny převážně figuríny postav z české historie. Celé další patro mají pro sebe čeští a světoví sportovci, výtvarníci a důležité osobnosti světové kultury. Zajímavá je také tribuna světových diktátorů a tyranů. Po rozchodu v nákupním centru Palladium jsme se přemístili do Divadla Na Fidlovačce. Zde jsme zhlédli muzikálové představení Divotvorný hrnec. Jedná se o americký muzikál, jehož premiéra se odehrála v lednu 1947 na Broadwayi. Libretisté E. Harburg a F. Saidy byli blízkými přáteli Jiřího Voskovce a Jana Wericha, a proto jim s důvěrou dali své požehnání a právo nejen na překlad, ale i na autorskou úpravu. A tak se původní Finianova duha (Finian´s Rainbow) změnila v Divotvorný hrnec, z irských emigrantů se stali čeští přistěhovalci a pohádkový skřítek Og se přerodil v jihočeského vodníka Čochtana, v němž herecky exceloval Jan Werich. Československá premiéra tohoto muzikálu se uskutečnila v březnu 1948 v pražském Divadle V + W. Muzikálový příběh začíná příjezdem českého emigranta Josefa Maršálka a jeho dcery Káči do Štědré Doliny ve státě Missitucky v USA. Jeho příjezd vyvolá řetězec peripetií, zvláště poté, co si Maršálek koupí část pozemku, aby tam mohl ukrýt hrnec se zlatem, který si dle svých slov „vypůjčil“ od jihočeského vodníka Čochtana. Doufá, že tak zbohatne a obstará věno pro Káču. Hrnec plní přání nad ním pronesená (ovšem pouze tři) a s jeho pomocí jsou ve Štědré Dolině napraveny nespravedlnosti mocichtivého senátora Randalla, němá Susan je vyléčena, Čochtan se stane člověkem, Káča se šťastně vdá za sympaticky rebelského Woodyho i bez bohatého věna a její otec se vrátí zpátky sám do třeboňského kraje, kde je jeho domov.

Poslední akce Klubu mladých diváků ve školním roce 2013/2014 se uskutečnila v polovině dubna. Nepříznivé počasí nás tentokrát donutili změnit program. Na poslední chvíli jsme se rozhodli zrušit návštěvu Velikonočních trhů na Staroměstském náměstí a po rozchodu v nákupním centru Palladium jsme rovnou zamířili do Divadla v Celetné ve stejnojmenné ulici. Divadelní představení s názvem Chabrus line nacvičil taneční a divadelní soubor Veselé skoky, který hostuje v již zmiňovaném Divadle v Celetné. Předlohou pro toto představení byl americký muzikál Chorus line, který zatím v Čechách nebyl uveden. Děj se odehrává během castingu na nově připravovaný muzikál, kterého se nakonec zúčastní 8 tanečníků a herců, což je právě potřebný počet. Vybráni jsou proto všichni, ale nedostatek financí znemožní přípravu muzikálu. V představení vlastně nešlo ani o samotný děj. Spíše se jednalo o jakousi taneční grotesku, ve které se vystupující herci snažili zesměšnit postupy amerických muzikálů a dělali si legraci ze „světovosti“ české show a hlavně sami ze sebe. Představení končí pěveckým a tanečním číslem, které také uzavírá muzikál Chorus line.

 KLUB MLADÝCH ČTENÁŘŮ

Na ZŠ Trhový Štěpánov již řadu let funguje Klub mladých čtenářů (KMČ), jehož důvěrníkem je pí. uč. Hana Früblingová. Jejím prostřednictvím si žáci objednávají z nabídkových letáků.
Členem KMČ se může stát každý žák 1.-9. třídy. Přestože je KMČ určen především žákům 1. a 2. stupně, nacházejí na stránkách jednotlivých katalogů cenné náměty i rodiče dětí a pedagogové. V současné době vychází 4-5 katalogů ročně. Z každého z nich je možno objednávat zvlášť a nezávazně na ostatních. Za každou realizovanou objednávku dostávají žáci malý dárek přímo od nakladatelství Albatros, které je zřizovatelem KMČ. V katalozích jsou pravidelně kromě knižních titulů nabízeny také DVD, CD a počítačové hry. Nechybí informace o nových rubrikách, literární soutěže a jiné zajímavosti. Novinkou pro dětské čtenáře je celoroční hra pro děti o tajemné ceny a možnost získat Pas mladého čtenáře.
Nespornou výhodou je, že všechny knižní tituly jsou pro členy KMČ zvýhodněny cenově o 20-25% oproti běžným cenám v maloobchodní síti prodejen. Knihy i ostatní tituly platí žáci vždy až při dodání do školy, většinou 7-21 dnů po uzávěrce objednávek.
Počty členů KMČ v posledních letech klesly. Těžko se smiřujeme s myšlenkou, že některé děti přestávají číst knihy, což je bohužel trend poslední doby, který přinesly počítače.


 

úřední e-deska

Projekt MODERNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

EU peníze školám

Cool pedagog

jídelní lístek

jídelní lístek

60 LET ZŠ TŠ

práce žáků

videa

fotografie 2007-2018

školní rok 2017/2018

školní rok 2016/2017

školní rok 2015/2016

školní rok 2014/2015

školní rok 2013/2014

školní rok 2012/2013


školní rok 2011/2012


školní rok 2010/2011

školní rok 2009/2010

školní rok 2008/2009
Výlet 1.+2.tř. Jihlava
školní rok 2007/2008
projekty