KMD - 2014/2015

CO JSME V LETOŠNÍM ROCE VIDĚLI

První letošní akce Klubu mladých diváků proběhla v pondělí 29. září. Jako pokaždé jsme návštěvu Prahy spojili s poznáváním našeho hlavního města. Tentokrát jsme navštívili Muzeum čokolády v Celetné ulici. Expozice muzea je rozdělena do tří částí. V té první se návštěvníci dozvědí něco o kakaovníku, kde roste, kdy a jak se sklízí, jak vypadá a jak se z plozeného ovoce dostávají samotné boby. Druhá část je věnovaná historii, starověkým civilizacím, které jako první začaly kakao používat a to nejen k jídlu, ale například i k placení. Přes období středověku a importaci kakaa do Evropy se dostaneme až do moderní doby, vynálezu kakaového listu a výrobě první čokoládové tabulky. V poslední části je pak výstava čokoládových obalů a samozřejmě to nejlepší - ukázka výroby belgické pralinky a samozřejmě ochutnávka.
Po krátkém rozchodu v obchodním centru Palladium jsme zamířili do Divadla ABC. Zde jsme zhlédli představení Bylo nás pět, které podle známé knihy Karla Poláčka nastudoval s herci tohoto divadla Arnošt Goldflam. Na divadelních prknech tak znovu ožily klukovská dobrodružství Petra Bajzy a jeho čtyř kamarádů: Antonína Bejvala, Čeňka Jirsáka, Édy Kemlinka a Pepka Zilvara z chudobince. Malý Petr se opět z legrace pral se služkou Kristýnou, které říkal Rampepurda. S kamarády si opět dělali legraci z pana Fajsta, který věčně pomlouvá mládež, která ho nezdraví. Když přijel do města cirkus, byl Péťa opět velmi hodný, protože toužil vidět cizokrajná zvířata. Učil se, hrál na housle, hlídal malou sestřičku a nepral se s Rampepurdou. Nakonec se mu podařilo přesvědčit rodiče, aby šli společně na cirkusové představení. A na závěr opět onemocněl Petr spálou a zdály se mu dobrodružné sny, v nichž se s kamarády vypravil do Indie.

Podruhé jsme se v letošním školním roce vydali s Klubem mladých diváků do Prahy v pátek 28. listopadu. Nejprve jsme byli na návštěvě v České televizi na Kavčích horách. Průvodcem po naší jediné veřejnoprávní televizi nám byli dva bývalí zaměstnanci České televize, kteří nám ukázali různá studia, kde se natáčely známé filmy a seriály. Dokonce jsme měli možnost strávit chvíli ve studiu, kde se natáčel pořad pro děti Planeta YÓ. Po rozchodu v obchodním centrum Palladium jsme se přemístili do nedalekého divadla Hybernia. Zde jsme zhlédli muzikálové představení „Antoinetta – královna Francie“. Historický příběh z monumentálního královského zámku ve Versailles nás zavedl do revolučního roku 1789, kdy se dalo do pohybu kolo dějin, které převrátilo životy obyčejných lidí i osudy králů a královen. Po čtrnácti letech vlády krále Ludvíka XVI. spěla monarchie k bankrotu. Pařížský lid byl v bídě a zemi hrozil hlad. Papírové peníze byly den ode dne bezcennější, chléb stále dražší a daně stále vyšší. Národ se bouřil a ptal se, kdo to zavinil. A vůdcové lidu mu dávali odpověď: je to lehkomyslná a rozmařilá Marie Antoinetta, královna Francie. Následovala revoluce. Král byl zatčen a s rodinou převezen do vězení. Občané žádali vyhlášení republiky! Nejdříve byl popraven král Ludvík XVI. Děti (Marie Terezie a Ludvík Karel) byly odvedeny na převýchovu. K popravě gilotinou byla odsouzena i královna Marie Antoinetta.

Třetí akce KMD ve školním roce 2014/15 proběhla předposlední únorový den. Naší první zastávkou byl Mořský svět na pražském Výstavišti v Holešovicích. Jedná se o stálou expozici mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů, která má od roku 2006 statut zoologické zahrady. Po rozchodu v Obchodním centru Nový Smíchov následoval přesun do Národního divadla, kde jsme zhlédli drama Naši furianti.
Autor tohoto dramatu Ladislav Stroupežnický zasadil jeho děj do jihočeské vesnice Honice, kde vybírají nového ponocného. Kandidáti jsou dva, vysloužilý voják Bláha a krejčí Fiala. Rozhodnout musí místní radní, mezi nimiž mají hlavní slovo starosta Dubský a první radní Bušek. Dubský i Bušek jsou furianti, vždy musí prosadit svou vůli a vždy musí mít pravdu a poslední slovo. Syn Dubského, Václav, se chce navíc oženit s dcerou Buška, Verunkou. Oba otcové se však přou o věno a nejsou sňatku zcela nakloněni. Spor o místo ponocného se vyhrotí po nalezení dopisu, v němž jeho autor vyhrožuje vypálením vesnice, pokud nebude ponocným zvolen Bláha. Z autorství dopisu je obviněn Bláha a na následném zasedání rady je proto ponocným zvolen krejčí Fiala. Záhy však dojde k odhalení skutečného autora dopisu. Napsala ho Kristýna Fialová, dcera Fialy, který ji k tomu přinutil, aby tak zdiskreditoval Bláhu. Po tomto odhalení se ponocným stává pochopitelně Bláha. Na závěr hry se také usmíří Dubský s Bláhou a svatbě jejich potomků už nestojí nic v cestě.

Poslední akce letošního Klubu mladých diváků byla na programu 11. května. Nejdříve děti navštívily Valdštejnský palác, kde sídlí Senát Parlamentu ČR. Členové KMD se krátce seznámili s činností horní komory našeho parlamentu a prohlédli si tuto historickou budovu, u jejíhož vzniku stál známý vojevůdce z třicetileté války Albrecht z Valdštejna. Po rozchodu v obchodním domě My a v obchodním centru Quadrio na Národní třídě následovalo divadelní představení s názvem Hon na Jednorožce v Divadlo Minor. Jedná se o dobrodružný příběh podle skutečné události, která se stala v 50. letech minulého století. Hlavní hrdina Luboš Jednorožec byl nevinný, přesto ho komunistická mašinérie zbavila svobody a uvěznila. Proto se rozhodl utéct. A tehdy začal hon na Jednorožce, který sám uháněl divokou krajinou, zdolával rozličné nástrahy osudu i léčky svého nepřítele. Na své cestě za svobodou se Jednorožec setkal s padouchem a lhářem Slepičkou, na chvíli se shledal se svou rodinou, a konečně i se svou láskou, Olinkou. Začínala se však kolem něj pomalu stahovat smyčka… Ale statečný Jednorožec běžel dál, než ho jeho pronásledovatelé dostihli.