SOUČASNOST ŠKOLY

Naše škola se nachází na okraji Trhového Štěpánova v relativně bezpečném a čistém prostředí v těsné blízkosti mateřské školy. Je školou venkovského typu. Ředitelkou školy je od školního roku 2009/2010 Mgr. Květa Kuželová. Funkci její zástupkyně vykonává od téhož roku Mgr. Ing. Hana Pokorná. Pedagogický sbor tvoří v současné době kromě vedení školy 13 dalších zaměstnanců, z toho 4 muži. Ve školní družině pracují dvě vychovatelky a ve 4. třídě 2 asistentky pedagoga. O hladký chod školy se dále starají hospodářka školy, správní zaměstnanci a kuchařky ve školní jídelně. Funkci výchovného poradce zastává v současnosti Mgr. Petr Dymák (konzultační hodiny pátek 8.00-9.40), metodikem primární prevence je Mgr. Martin Vrbický (konzultační hodiny středa 7.00-8.45), ICT koordinátorem byl jmenován Mgr. Jan Balšánek, koordinátorkou ŠVP je Mgr. Ing. Hana Pokorná a správkyní žákovské knihovny Mgr. Martina Nováková (výpůjční doba pondělí 13.00-14.00). Koordinátor enviromentální výchovy je Mgr. Petr Dymák a koordinátorkou čtenářské dovednosti je Mgr. Ing. Hana Pokorná. Funkci speciálního pedagoga zastává Mgr. Lucie Kakosová (konzultační hodiny pátek 12.45-14.25).
Výuka probíhá ve všech třídách podle Školního vzdělávacího programu s názvem „ZŠ TŠ – Škola pro život“. V letošním roce zasedlo do lavic 4. září 193 dětí. Škola má k dispozici 12 učeben, z nichž 7 je také odbornými pracovnami. V každé třídě je k dispozici moderní vybavení (počítač, projektor a projekční plátno), které umožňuje využití multimediálních prvků ve výuce. Potřebám školy dále slouží pracovna výpočetní techniky, cvičná kuchyňka, dílny, čítárna, žákovská knihovna, družina, několik kabinetů a tělocvična. V budově základní školy je také školní jídelna, která je však samostatným právním subjektem.
V těsném sousedství školy je zrekonstruované fotbalové hřiště, na které byl položen nový umělohmotný povrch. Na místě bývalé školní zahrady vznikl v 1. polovině roku 2011 zcela nový sportovní areál, jehož součástí je hřiště na malou kopanou, basketbal, volejbal, nohejbal, tenis a další míčové hry, kurt na plážový volejbal, atletická dráha s doskočištěm, ohniště s posezením a dětské hřiště (houpačky, lezecká pyramida, lanová dráha, skluzavka, …). Výstavbu tohoto areálu zajišťoval a spolu se Středočeským krajem financoval Městský úřad Trhový Štěpánov. Během posledních let prochází škola stavebními úpravami exteriéru i interiéru (nová okna, zateplení větší části budovy, nový venkovní nátěr, rekonstrukce tříd a chodeb, oprava vchodu do školy, …).
S výukou cizích jazyků začínáme již ve 3. třídě. Nejprve se děti učí anglický jazyk a s přechodem na 2. stupeň se od 6. třídy učí základům německého jazyka. Nedílnou součástí výuky je výpočetní technika. Děti využívají možnosti pracovny výpočetní techniky nejen během informatiky, ale také v hodinách ostatních předmětů. Již samozřejmostí je připojení na internet.
Základní škola nabízí svým žákům rovněž pestrou nabídku mimoškolních akcí. V 1. a 2. třídě mají žáci bezplatný výcvik v plaveckém bazénu v Benešově v rozsahu 10 lekcí. Jedna lekce jsou 2 vyučovací hodiny. Žáci 7. ročníku se každoročně účastní týdenního lyžařského výcvikového kurzu. Děti se ve škole mohou zapojit do činnosti mnoha kroužků vedených učiteli nebo rodiči. Namátkou uveďme sportovní kroužky (tenis), hasičský kroužek, korálkování, chemický kroužek atd. Jako nepovinný předmět nabízí škola také náboženství, jehož výuku zajišťuje katolická fara. Naše škola rovněž spolupracuje se ZUŠ Zruč nad Sázavou, která v prostorách školní budovy vyučuje předměty hudebního a výtvarného oboru. Často jsou také navštěvovány vzdělávací programy vlašimského ekocentra. Ve škole dále funguje Klub mladých čtenářů a Klub mladých diváků. Každý druhý rok nacvičují děti pod vedením učitelů vystoupení na školní akademii. Naši žáci mají dále příležitost účastnit se různých jednodenních i vícedenních školních akcí (poznávací a sportovní výlety, historické exkurze, návštěvy Ekocentra ve Vlašimi, burza středních škol, adaptační kurzy, …). Talentované děti mají možnost zapojit se do vědomostních a sportovních soutěží. Devátým rokem existuje ve škole žákovská samospráva.
Škola rovněž umožňuje integraci dětí se specifickými poruchami učení, dětí cizí národnosti nebo přítomnost asistenta u dětí se specifickými poruchami učení, především na prvním stupni.
Při škole pracuje Rada školy a Unie rodičů. Škola také spolupracuje s místními organizacemi (Unie rodičů, Sbor dobrovolných hasičů, TJ Sokol, Organizace 5. prosince) na pořádání mimoškolních akcí pro děti.
Zřizovatelem naší školy, která si v roce 2017 připomněla již 66 let od otevření současné školní budovy, je město Trhový Štěpánov a škola má od 1. ledna 2003 vlastní právní subjektivitu.